Návrat na úvodní stránku  

Moskvič Klub Pardubice - naše automobily:

Moskvič 2137 Jardy Kaliny

Provozní kombík, majitel uvažuje o renovaci, ale jak je vidět z fotek, auto je v pěkném stavu už teď:

Majitel o autě píše:

Dovolte, abych se představil. Jmenuji se Jarda Kalina, mezi známými Kauly, a jsem z Vysočiny, přesněji Svatého Kříže u Havlíčkova Brodu.

Moskviče hrají obrovskou roli v mých vzpomínkách na dětství a potažmo pubertu až po mé první řidičské zkušenosti. Zelená 412 opečovávaná mým otcem, mechanikem vyučeným právě na těchto vozech, nám byla po mnoho let věrným rodinným dopravním prostředkem.  Pak přišla další, tentokrát okrová, 412. Zelená pustla za domem, čerstvej řidičák v kapse a tak došlo na znovuzrození. Hodiny a hodiny broušení a kytování přinesly své ovoce v podobě nádherného a dost výrazného zeleného laku. Psal se rok 1998 a už tehdy takových kusů na silnicích moc vidět nebylo. Zdvižený palec od občasného protijedoucího kolegy moskvičáře mě už tenkrát dával pocit jakési soudržnosti rodiny majitelů těchto tolikrát opovrhovaných sovětských strojů. Asi dva roky jsem s ním jezdil až do doby, než ho nezastavitelná koroze poslala na poslední cestu... Okrovej byl prodám a místo v garáži zabrala téměř nová Fiesta... Spousta náhradních dílů byla vzorně nakonzervována a uložena na půdě až do té doby než přišlo na stavební práce a všechno to "harampádí" muselo pryč.... Člověk to tenkrát nějak, ač nerad, oželel a život šel dál.  A pak jsem odjel na zkušenou do světa.

Po téměř deseti letech se ke mě myšlenka vlastnit Moskviče opět vrátila a nebylo úniku. Z určité nostalgie a částečně i odporu k všeobecnému shonu za vším novým, rychlejším, lepším jsem se začal poohlížet po nějakých nabídkách. O tom, že se vzápětí dostavily výčitky za tenkrát opodstatněné (to už nikdy nebude potřeba) zbavení se všech těch náhradních dílů, se jistě netřeba rozepisovat.

Nicméně, naskytlo se mi zakoupit, sice o typ mladší než můj tehdejší zelenej drak, zelené kombi 2137 v celkem slušném stavu. Po dvou majitelích s necelými 45 tisíci najetých kilometrů. Pomaličku dávám dohromady díly na zamýšlenou restauraci. Není to procházka růžovým sadem, ale dá se to. STK v prosinci 08 byla o prsa (vůle v přední nápravě), ale nakonec to prošlo.

Kauly 14.2.2009


O naše auta se stará Autoservis Rezek
www.autoservis-rezek.cz


servis.moskvich.cz
servis.moskvich.cz

Moskvič 412 - kdo jednou zkusí, už nechce jinak!